Yakın Koruma ve Özel Güvenlik Okulları

Ülkemiz de birçok işte olduğu gibi maalesef ki bu konuda da eksik ve yetersizlik göze çarpıyor. Özel Güvenlik şirketleri tarafından düzenlenen Özel Güvenlik eğitim kurslarında Silahlı Güvenlik kursu 17 gün, Silahsız Güvenlik kursu 13 gün sürmektedir. Kurs bitiminde sınava girersiniz ve sonra soruşturma süreci başlar. Soruşturmadan da geçince kimliklerinizi alırsınız.

Peki, bu işin belgesini bu kadar kısa sürede alabilmek var iken neden, Yakın Koruma ve Özel Güvenlik Okullarında 2 sene okuyarak dirsek çürütenler var?

Mezun olduklarında alınan belgeler aynı. Birisi 2 sene sürüyor, birisi 17 gün! Fakat her ikisi de Güvenlik Kimlik Kartı alıyor! Bu okullarda çeşitli konularda eğitmenlik yapan kişiler ile konuştuğumuz da ve hatta o okuldan mezun öğrenciler ile konuştuğumuz da söylenen ortak sorun boşuna okuyoruz. Boşuna okuyorlar! Çünkü okullar aşırı yetersiz.

Bu yetersizliğin sebebi birçok eğitimcinin alanında uzman olmayışı. Buradan mezun olanların tek avantajı Güvenlik Amirliği yapabilmeleri. Peki, ülkemiz de ortalama 30 civarı bu okuldan var. Burada ki bir öğrenci 2 senede mezun olana kadar piyasada zaten uzun yıllardır bu işi yapan güvenlikler, amir oluyor. Ya da bu okulda biri okumaya başladığında bir güvelikte işe başladığı sıra da 2 sene geçince o güvenlik 2 yıllık tecrübe sahibi olurken diğer yandan öğrenci henüz yeni mezun oluyor. Peki, hangisini amir yaparsanız?

Tecrübeli olanı mı yeni mezunu mu?

Bu sebepten bu okullarda ki eğitim kalitesinin arttırılması gerekir. Bununla ilgili UKSEF olarak bir çalışma planladık. 2021 de bunu Marmara bölgesinde hayata geçirmek için girişimlerde bulunacağız. Bu okullar da okuyan gençlerimizin üst düzey eğitim almaları için önlerini açmak adına çalışmalarımız başladığında sektörde hak ettikleri değeri göreceklerine inanıyoruz.