Genel Başkan – Süleyman Kocabıyık

1996 yılında judo ile başladığım dövüş sporları hayatıma 12 sene bir fiil devam ettim. Beraberinde ve sonrasında boks, kick boks ve 2004 ten bu yana Wing Tsun sistemle tanışıp Sifu (Usta) ünvanı aldım. Bu süreçte henüz Türkiye de VIP yakın korumanın adı duyulmamış ve çok az sayıda insanın yaptığı bir işti. Henüz 18 yaşlarında mekânlarda harçlık çıkartmak için garsonluk, aşçılık yaparken tanıştım bodyguardlık mesleği ile. Askerlikten önce birkaç iş adamını koruma fırsatı elde ettim ve askerden sonra bende kendimi geliştirerek üst düzey VIP koruma sektörüne adım attım. O günden bugünlere birçok şey değişti. Bende bu sektörde insanlar hak ettiğini alması ve bu meslekte kalifiye eleman yetişmesi için SMK Akademiyi kurdum. Hedeflerim büyüktü, tüm Türkiye ve Dünya da bu işi en iyi yapanların Türkler olduğunu göstermek istiyordum. Bu hedeflerime ilerler iken, VIP Yakın Koruma olarak ve bu alanda eğitmen olarak Türkiye’ de ödül alan ilk kişi dünyada ödül alan ilk Türk oldum. Bir dönem verdiğim eğitimler ile ilgili de dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir Baş Danışmanı Sayın Metin Özçeri’ den, tarafıma Başbakanlık Forsunun da olduğu ‘’Hizmetleriniz den dolayı teşekkür ederiz’’  plaketi verildi. 2021 yılı itibari ile 13 ülke, yurt içinde 9 ilde faaliyet göstermekteyiz. Ayrıca TSK içinde bölge temsilcilerimiz ve eğitmenlerimiz de mevcut. Hedefimiz başta kendi ülkemizin dört bir yanında sonra tüm dünya faaliyet göstermek.

Federasyon Amacı

A) Özel Güvenlik ve diğer kolluk birimlerinin mesleki dayanışmasını sağlamak ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair yasaya göre gerekli eğitimi alarak Yakın Korumalarının ve Özel Güvenlik personellerinin daha ileri seviyede VIP eğitimlerinin sağlanması adına ders programı hazırlamak ve çeşitli branşlarda ki eğitmen, antrenörler ile eğitim vermek ve iş kolunun tercih alanlarının genişletilmesine katkı sağlamak. İlimizde ve ülkemiz de tüm kamu kurum ve kuruluşlarda başta Valilik makamı, büyükşehir belediye ve belediyelerde görev yapan kolluk birimlerine katkıda bulunmak.

Ayrıca; ‘ ULUSLAR ARASI YAKIN KORUMA SAVUNMA EĞİTİM FEDERASYONU’ özel güvenlik ve diğer koruma (cte, asker,jandarma, polis, zabıta) mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile 5253 sayılı dernekler kanunu ile ilgili mevzuata uymak kayıt ve şartı ile faaliyette bulunur.

B) Federasyonumuzun amacı Dünya genelinde Savunma Sporları olarak bilinen branşlardaki yenilikleri gelişmeleri yakından takip ederek ülkemizi savunma sporlarının Dünyanın genel merkezi haline getirmek. Ayrıca Türk halkına ve gençlere savunma sporlarını sevdirerek liderlik vasfını da ön planda tutarak teknik, teorik ve bilimsel yönden gelişimini sağlamak.

C) Halk Eğitim Müdürlüklerinde, Polis Eğitim Okullarında, Askeri Eğitim Okullarında, Üniversite Okullarında görev alan usta öğreticilerin spor branşlarını tespit edip o ilde bulunan ehil Antrenör ve usta öğreticilere seminerler düzenleyip çalışma düzenini sağlamak.