Eğitim Temsilciliği Nedir?

 1. Eğitmenler için aranan kriterler:

*En az 4 sene bir dövüş branşında geçmişi ve antrenörlük belgesi olması gerekmektedir.
*Sıfırdan da eğitim alarak, eğitmen olabilirsiniz fakat bu konuyu aşağıda yer alan ‘’Nasıl Eğitmen Olurum’’ başlığı altında okuyup, sonra kayıt ve bilgi merkezini aramanız gerekmektedir.
*En az 24 yaşında olmalı. Askerliğini yapmış olan adaylar tercihimizdir.
*Eğitime ve öğrenmeye açık, girişimci olmalı.
*Aktif olarak eğitim verdiği salonu olmalı.
*Etik anlayışı gelişmiş, duyarlı ve kültürlü olmalı.
*Vizyon sahibi ve üretken olmalı.
*Sporda asla siyaset yapmamalı, herkese eşit ve kucaklayıcı olmalı.

Temsilcilerimiz ya da eğitmenlerimiz hangi siyasi görüşte olursa olsun asla federasyonumuzun işleyişinde siyasi bir oluşum söz konusu değildir. Federasyonumuz herkese eşit bakmaktadır. Harici hiçbir sivil toplum örgütü, siyasi parti vb. oluşumların etkisinde ve himayesinde olmayacaktır. Bu sebep ile başvuru yapacak olan arkadaşların, siyasi görüşleri ile değil vizyonları ile ilgilenmekteyiz.

PKK, YPG, DEAŞ, FETÖ vb. örgütlerin üyeleri, sempatizanları, doğrudan ya da dolaylı yolla ile herhangi bir bağlantısı olan kişilerin bize başvuruları sırasın ya da sonrasında tespit edildiğinde haklarında gerekli tahkikat yapılması ve adalete teslim edilmeleri hususunda gereken yapılacaktır!

 1. EĞİTİM TEMSİLCİSİ NASIL OLURUM?

Temsilci olabilmek için web sitemizde yer alan iletişim numarasını arayabilir ve bireysel başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapan kişileri önce yüz yüze görüşmeye davet ediyoruz. Belirli bir soruşturma sürecinden sonra ikinci görüşmede olumlu, olumsuz dönüşümü yapıyoruz.

Olumlu dönüş kişinin kesin olarak ‘’temsilci’’ olabilirsin anlamına gelmemektedir. Çünkü öncelikle eğitimlere girmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında ahlak, psikolojik durum, sağlık durumu, yeteneği gibi kriterler de gözlemlenmektedir.

Bölge Eğitim Temsilcisi ve İl Eğitim Temsilcisi arasında farklar:

*Bölge Eğitim Temsilcisi aynı zamanda o bölge içinde ki yaşadığı İlin de Temsilcidir.
*İl Temsilcisi yaşadığı şehrin İl Temsilcisidir.
*Bir şehirde hem bölge hem il temsilcisi olamaz! İstisnai olarak nüfusu milyon ve üzeri olan şehirlerde bölge ve il temsilcisi aynı şehirde olabilmektedir
*Bir ilde düzenlenen eğitim kampı ya da organizasyondan o ilin temsilcisi sorumludur. Denetlemesi Bölge temsilcisinin görevidir.
*Fakat o ilde hem bölge hem il temsilcisi var ise Bölge temsilcisi sorumludur.
*Bir ilde hem il hem bölge temsilcisi aynı ilde ise eğitim bölge temsilcisinde yapılır ve il temsilcisi yardımcı eğitmen olarak çağırılıp katıldığı gün kadar eğitmenlik ücreti verilir.
*Bir ilde sadece il temsilcisi var ise (Bölge temsilcisi de yaşadığın ilin temsilcisidir) eğitim temsilcinin kendi yerinde yapılır.
*Bir ilde yapılan eğitim kampı ya da başka bir organizasyona her temsilci, eğitmen gelip eğitim alma/tekrar etme ya da yardım amaçlı katılabilir. Bundan bir ücret talep edemez. (sadece mermi, yeme içme ve konaklama kendisine aittir)
*Temsilci (kıdemi fark etmeksizin) eğitimi tek başına verebilecek donanıma erişti ise ve Baş Eğitmenden onay aldıysa merkezin kontrol ve iznine tabi olarak kendisi eğitim düzenleyebilir. Eğer kendisi buna haiz değilse, eğitimi kendisinden sorumlu bölge temsilcisi ya da Baş Eğitmen tarafından düzenlenir.
*Her kıdemde ki temsilci Genel Merkeze bağlıdır. Bir noktada yapılan eğitime gerektiği zaman herhangi bir eğitim temsilcisi, genel merkez tarafından yardımcı eğitmen olarak yollanabilir. Buna göre de günlük eğitmenlik ücreti alır.

*Günlük eğitmenlik ücreti İL Temsilcilerinde günlük 750 TL – Bölge Temsilcilerinde 1.500 TL’dir

Eğitim Temsilcileri için yapılan başvurularda aktif sporcu ve salonu olan kişileri tercih ediyoruz.

Referansı, vizyonu olan kişiler önceliğimizdir!c

 1. Eğitim Temsilcisinin Görev Sorumlulukları Nelerdir?

*Eğitim Temsilciliği, İl ve bölge bazında UYKSEF adına bulunduğu il ya da bölge de eğitim vermekle yetkili kişidir.  Bir kişi en fazla iki ilde temsilcilik yapabilir.
*İki ilden bir tanesinde kalıcı bir tanesinde ise geçici temsilcidir. Kalıcı olduğu il ikametinin olduğu yerdir. Diğer il için genel merkezden temsilci ataması yapıldığında, o ilde ki, iki temsilcilik 1’e inmiş olur. Yeni temsilci göreve başlar.

*Bölge eğitim temsilcisi, bölgesinde ki illerde, il eğitim temsilcileri mevcut ise onların da eğitimlerinden, gelişmelerinden sorumludur. Ayrıca onların üstüdür. Bu sebeple il eğitim temsilcileri, bir organizasyon yapmadan önce bölge eğitim temsilcisine iletmek zorundadır.

*Bölge eğitmen temsilcileri de, bir organizasyon yapmadan önce genel merkeze iletmek zorundadır.

*Tüm organizasyonların onayı genel merkezden verilmektedir. Aksi bir tavır disiplin suçuna girmektedir. Bu durumlarda Federasyon Disiplin Kurulu gerekli işlemleri yapmakla yetkilidir.

*Eğitmen federasyon adına eğitimler verdiği için bulunduğu il de doğal olarak federasyonu temsil etmiş de oluyor. Fakat makamı temsilcinin genel sorumluluklarını taşımıyor yanı makamı temsil yetkisi bulunmuyor!
*Ancak sorumluluk alanı içinde makamı temsilci yok ve genel merkez tarafından görevlendirilirse bu görevi de yapabilir.

Eğitmen isterse, genel merkezin onayı ile aynı anda iki görevi yapabilir. Eğer sadece eğitmenlik yapmak isterse aynı ilde makamı temsil etmesi için federasyon tarafından makamı il temsilcisi de atanabilir.
Eğitmen yine işini yapmaya devam edebilir. Dolayısı ile bir il de hem eğitmen, hem makamı temsilci olarak iki kişi de bulunabilir.

 1. Nasıl Eğitmen Olurum?

Eğitmenlik ile ilgili 1. Kriter olan en az 4 sene dövüş sporları geçmişi olması şartımız çok önemli. Fakat sıfırdan eğitim alarak ta eğitmen olabilirsiniz. Öncelikle dövüş eğitimleri konusunda sağlam alt yapısı olan kişileri tercihimizdir.
Sıfırdan öğrenmek ve eğitmen olmak isteyenler detaylar için kayıt ve bilgi merkezi ile görüşmelidir!

Dövüş sanatları yapan herkes koruma olabilir diye bir kesinlik yok! Çünkü dövüş sanatları, yakın korumanın %50’sini kapsar. Genelde halk arasında Yakın Koruma denilince kaba, kavgacı, dövüşçü tabir edilse de aksine, Yakın Koruma kültür seviyesi yüksek, baskı altında doğru karar verebilen, zeki ve tabi ki sporcu kişilerdir.

Dövüşmekten çok SELF DEFANS bilmesi gerekmektedir.
Çünkü her problem de karşınızdaki kişiyi dövmeniz gerekmez. Bazen de hızlı bir şekilde kişiye hiç vurmadan etkisiz hale getirip, alandan uzaklaştırmanız gerekebilir. Bu durumda yumruklarınız bir işe yaramaz!
Bu sebeple tarafımızdan kapsamlı bir eğitim almanız gerekmektedir. Eğitim içerikleri ‘’Eğitimler’’ sekmesi altında bulunmaktadır.

 

2 şekilde eğitmenlik vardır:

1.si Yakın Koruma eğitmeni
2.si SMK Self Defans eğitmeni

Eğitimlere kayıt olduğunuz da iki eğitimi bir arada vermekteyiz. Siz ikisinden birini tercih edebilir ya da her ikisini de yapabilirsiniz.

 1. EĞİTMENLİK, EĞİTİM MALİYETİ Sıfırdan Başlayacak Olanlar;

Aşağıda belirtilen ücret içinde Yakın Koruma ve SMK Self Defans eğitimi bir aradadır.

Sıfırdan başlayacak olan birisi alacağı eğitimlere ilişkin ödemesi gereken maliyet 150.000 TL’dir.
NOT: Eğitim temsilciliğine başvuru yapacak olan kişiler ücretlerinin 3’te 1’ini peşin kalanı 4 taksitle ödeyebilmektedir.

Ödeme karşılığı verilen haklar:
*2 yıl boyunca, aday özel ders alır. ( 290 saat eğitim +)
*2 yıl içinde yapılan her kampa ekstra ücret vermeden katılma hakkı bulunmaktadır.
*Eğitimin ilk yılında yardımcı eğitmenlik belgesi ve kimliği, ikinci yılında ise Eğitmenlik belgesi ve kimliği verilmektedir.
Temsilcilik ise bu konudan farklıdır. Her eğitmen bir ilin sorumlusu demek değildir!
İlden sorumlu eğitim temsilcisi olmak için;
O ilde ikamet etmek
Salonunun olması
2 yıllık eğitimi sorunsuz tamamlamak
Eğitmenlik yeteneğine sahip olmak
Etik olmak kriterlerine sahip olunması gerekmektedir.

Alt Yapısı Olanlar:

Alt yapıdan kastımız en az 4 sene her hangi bir branşta tecrübesi ve antrenörlük belgesi olmasıdır.

 • Alt yapısı olan kişiler eğitim için ödemesi gereken maliyeti 100.000 TL’dir.

*Bunun içinde 1 buçuk yıl boyunca özel ders alır.
*18 ay boyunca, aday özel ders alır. ( 200 saat eğitim)
*2 yıl içinde yapılan her kampa ekstra ücret vermeden katılma hakkı bulunmaktadır.

*Eğitimin ilk yılında yardımcı eğitmenlik belgesi ve kimliği, bitiminde ise Eğitmenlik belgesi ve kimliği verilmektedir.

 • Eğitim temsilcileri, eğitimlerinin 2. yılsonunda, düzenlenen kamplara katılmak isterse sadece yeme, içme, konaklama ve atış eğitim ücretini öder. Toplam kamp maliyetinin 3’te 1’ine tekabül etmektedir.

NOT: Eğitim temsilciliğine başvuru yapacak olan kişiler ücretlerinin 3’te 1’ini peşin kalanı 4 taksitle ödeyebilmektedir.

 1. Eğitim Temsilcileri Nasıl Para Kazanır?
 • Eğitim temsilcisi tarafından verilecek olan Yakın Koruma eğitim ücretleri de tarafımızca belirlenen standart ücretler ile aynıdır. Bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Örnek: Birebir özel ders olarak Temel Seviye kurs ücreti 2022 yılı itibari ile 15.000 TL’dir. (her sene değişir ve burada yazan eğitim rakamları o sene için geçerlidir. Yıl değişmiş ve burada rakam güncellenmemiş ise sitede ki eğitim fiyatları geçerlidir)
  Eğitim temsilcisi bu ücretin 3.750 TL’sini kursiyerinin sertifika, kimlik ve E-Devlet harcı olarak genel merkeze yatırır.
  Kalan 11.250 TL’den ortalama 500 – 750 TL civarında atış eğitim ücreti düşülür. Kalan 10.500 TL Eğitim Temsilcisine kalır. (Bu rakamlar örnek ve ortalamadır. Gerçek rakamlar değildir)
 • Orta ve İleri seviye birebir özel ders şeklinde verilen Yakın Koruma eğitimleri içinde aynı uygulama yapılır. Gerçek hesaplama şu şekilde yapılmaktadır: Temsilcinin kursiyerden aldığı ücretin 4’te 1’i genel merkeze, harçlar için gönderilir. Kalan ücretten kursiyerin mermi ücreti ve varsa yeme içme ücretini de öder ve üstü kendine kalır.

Not:
*Günlük eğitmenlik ücreti alabilmek için genel merkez tarafından kişinin yollanması sebep değildir. Eğitim temsilcisinin tüm eğitimlerini eksiksiz tamamlamış olması zorunludur.
Eğitim süreci tamamlanana kadar herhangi bir eğitime çağırılan, genel merkez tarafından görevlendirilen ya da katılma hakkı olduğu için eğitime gelen temsilciye eğitmenlik ücreti verilmez!

 

 1. Eğitim Temsilcisi Kendisi, Eğitim Kampı Düzenlemek İsterse; 
 1. İl ya da Bölge Temsilcisi kendi başına sorumluluk alanı içinde eğitim kampı düzenleyebilmesi için eğitimlerini tamamlamış ve genel başkandan onay almış olması gerekir!
 2. İl Temsilcisinin bulunduğu ilde Yakın Koruma Eğitim kampı ya da SMK Self Defans eğitim semineri düzenlemek isterse, web sitesinde yer alan fiyatlara göre bunu yapabilir. Bazı durumlarda fiyat politikalarında değişikliğe gidile bilinir bunun için temsilcinin genel merkez ile görüşmesi gerekmektedir.
  (indirimler – fırsatlar ve zamları takip etmesi gerekir)
 3. Temsilcinin kendi düzenleyeceği eğitim kampının her şeyinden kendisi sorumludur.
  Eğitim yeri, konaklama, gıda, yasal izinler, atış poligonu, kursiyerlerin şehir içine geldikten sonra eğitim alanına ulaşımı, kursiyerlerin eğitim süresince güvenliği ve sağlığı.
 4. Yapılacak eğitimin masrafları da temsilciye ait olduğu gibi bu durumda kursiyerlerden alınan ücretin kişi başı 4’te 1’i e-devlet harcı- belge ve kimlik harcı ile yasal işlemler için genel merkeze bırakılır.
 5. Temsilcinin kendi yapacağı eğitim kampı için genel merkezden yardımcı eğitmen ya da genel başkan çağırılır ise yol, yeme içme, konaklamasını karşılar ve genel merkezin belirlediği günlük eğitmen ücreti ayrıca alınır. ‘’Eğitmenlik ücretlerine yeme, içme, konaklama, ulaşım ücreti dâhil değildir! Harici olarak hesaplanır ve karşılanır.’’

*Genel Başkanın (baş antrenör) katılması durumunda şehir dışında günlük 4.000 TL’dir. ‘’Baş antrenörün ücretlerine yeme, içme, konaklama, ulaşım ücreti dâhil değildir! Harici olarak hesaplanır ve karşılanır.’’

 1. Kamp için Temsilcinin kendisine ait her biri en az 3 kişilik 10 tane (3’e, 3 metre) çadırlar. En az 6 adet airsoft tabanca – 6 adet uzun namlulu airsoft silah ( kuru tektik ve meskûn mahal çalışması için) Hedefler ve Sütreler, diğer kamp için lazım olan gereçler Temsilcinin şahsi eşyasıdır ve masrafları kendisine aittir. Bu eşyaları bir kez alıp her eğitimde kullanacaktır.
  Elinde ekipmanı olan almak zorunda değildir!
 2. Kursiyerler kampa gelirken şahsi olarak temin etmesi gereken eşyaların listesi web sitesinde mevcut.
 3. Bölge temsilcisi, sorumlu olduğu il dışında, bölgesinde temsilcisi olmayan illerde organizasyon düzenlemek isterse yukarıda ki maddeler aynen geçerlidir.
 4. İl Temsilcisinin eğitimine, Bölge temsilcisi de yardımcı eğitmen olarak çağrılır ya da merkezden yollanır ise günlük eğitmen ücreti alır.
 5. Bölge Temsilcisinin eğitimine, İl temsilcisi de yardımcı eğitmen olarak çağırılır ya da merkezden yollanır ise günlük eğitmen ücreti alır.
 1. Eğitim Temsilcisinin Bölgesinde, Genel Merkez, Eğitim Kampı Düzenlerse 

Eğitim Temsilcisinin olduğu şehirde, Federasyon ancak kritik durumlarda kendisi organizasyon düzenler. Bu durumlar, Temsilcinin özel durumlarını içerir;
*Temsilcinin yeterli kitleye ulaşamaması
*Maddi sıkıntısı
*Sağlık ya da bir başka özel durumları
*Temsilcinin henüz tek başına eğitimi düzenleyebilecek olgunluğa ulaşmamış olması
*Temsilci için reklam amaçlı gibi durumlar söz konusu olabilir.

 1. Eğitim Temsilcisinin olduğu ilde, eğitim kampı genel merkez tarafından organize ediliyorsa temsilciye organizasyona katılması durumunda günlük eğitmenlik ücreti kıdemine göre ödenir.
 2. Genel merkez bir ilde 2 temsilci hem bölge hem il temsilcisi var ise kendi düzenlediği eğitimi bölge temsilcisinin yerinde yapar ve sadece ona ödeme yapar.
  Eğer sadece il temsilcisi var ise orada yapar ve sadece ona ödeme yapar. Fakat her ikisi de var ve yine il temsilcisinin yerinde eğitim düzenleniyorsa her iki temsilciye de ödeme yapar.
 3. Masrafların tamamı genel merkez tarafından karşılanır.
 4. Genel merkezin kendi düzenleyeceği eğitim kampının her şeyinden kendisi sorumludur.
  ‘’Eğitim yeri, konaklama, gıda, yasal izinler, atış poligonu, kursiyerlerin şehir içine geldikten sonra eğitim alanına ulaşımı, kursiyerlerin eğitim süresince güvenliği ve sağlığı konuları ve tamamını içeren maddi giderlerden Genel Merkez sorumludur.’
 5. Kamp için gerekli malzemelerin sorumluluğu İl Temsilcisine aittir!
 6. Eğitime yardımcı eğitmen ataması yapılır ise ücretinin Genel Merkez karşılamaktadır.
 7. Genel Merkez tarafından, bölgesinde eğitim yapılan İl ya da Bölge Temsilcisi eğitimlerini tamamlamamış da olsa günlük eğitmenlik ücretinin yarısını alır.
 8. Bölge ya da İl Temsilcisi, temsilcisi olduğu il dışında, başka bir ilde yapılan organizasyona genel merkezden çağrılması halinde günlük eğitmenlik ücreti alır. Yeme, içme konaklaması da ekstra karşılanır.