5188 Sayılı Kanun’da Düzenleme

Bu yasaya göre güvenlik görevlisi arkadaşlar “görevlendirme kâğıdı” ile yakın koruma görevi yapabiliyorlar. 17 gün %80’i yazılı eğitim almış. Kalanı bir miktar sağlık ve sadece 25 mermi atmış ve bu attığı mermilerin 20 si kâğıdı vursa yeter neresinden vurduğuna dahi bakmıyorlar.

Asla özel güvenlik görevlisi arkadaşları küçümsemiyor, yadırgamıyorum. Onlar bu piyasanın bel kemiği ve onların daha adil çalıştırılması, eğitim almaları ve buna göre para kazanmaları gerektiğini söylüyorum. ÖGG personeli aşağıda yazdığım birçok donanıma sahip değil;

Bu mesleği icra etmek istiyorsanız;

 

Kültür düzeyi yüksek

En az 1 yabancı dil bilen

Diksiyonu düzgün

Ahlaki tüm değerleri barındıran

İş ahlakı sahibi, insanlarla uyumlu

Hızlı ve doğru karar verebilen

İyi silah kullanan

İkna kabiliyeti yüksek

Soğukkanlı

Mutlaka işi dışında farklı birkaç hobisi olan

Aile ilişkileri kuvvetli

İyi araç kullanabilen

Self Defans konusunda donanımlı

Kişisel ve genel temizliğe önem veren

Bulunduğu ülkenin işi gereği bilmesi gereken tüm kanun maddelerine hâkim

Kolluk kuvvetleriyle ilişkileri iyi olan

Koruduğu kişinin sırlarını saklayabilen

Empati yeteneği yüksek birey olmalısınız

Saygılı ve seviyeli ve daha birçok etik kuralları sıralayarak yazabiliriz.

Yukarıda ki donanımlardan birisi eksik ise bu işi hakkı ile yapamazsınız!

Bu eğitimleri almamış birilerine insan hayatı emanet etmek ne kadar mantıklı? Tekrar ediyorum b donanımlara sahip olsun olmasın, hiçbir güvenlik arkadaşı küçümsemek yada yadırgamak gibi bir niyetimiz yok!

Kendini geliştirmek ve bu donanımlara sahip olmak için Yakın Koruma kursu alan Özel Güvenlik görevlisi arkadaşların, hiç almayanlardan bir farkı olmalı. Şahıs korumaya özellikle bu görevi alanlar gönderilmeli. Bu eğitimi alanların mutlaka UYKSEF tarafından kimliklendirilmiş ve belgelendirilmiş olmalı. Normal sadece ögg kimliği olan kimse Yakın Koruma görevi yapamamalı! Tecrübesinin yeterli olduğunu UYKSEF kimliği ile belgelemeli.

Diplomasız doktor olur mu? Kimliksiz Ögg oluyor mu? Kimliksiz Polis var mı? Her meslek gibi Yakın Koruma da ayrı bir dal olmalı ve özel eğitimden geçmeyen kimliği olmayan yapamamalı!